[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”BŐVÍTÉS VAGY JELENTŐS FELÚJÍTÁS” color=”custom” border_width=”2″ css_animation=”fadeInLeft” accent_color=”#007f1e” css=”.vc_custom_1601052287186{margin-bottom: 10px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
A SZABÁLYOZÁS A GYAKORLATBAN
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″ css=”.vc_custom_1601037020819{margin-top: 30px !important;}”][vc_single_image image=”1366″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_circle_2″ css_animation=”fadeInRight” css=”.vc_custom_1601052323166{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”][/vc_column][vc_column width=”2/3″ css=”.vc_custom_1601036947282{margin-top: 5px !important;}”][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
A jelentős felújításra vonatkozó energetikai szabályok célja, hogy az energiahatékonyság szerepet kapjon a felújítási beruházásoknál. Ha már hozzányúlunk egy épülethez, korszerűsítjük és befektetjük a pénzünket, akkor egy kapcsolt energiahatékonysági fejlesztés is végezzünk el, kis pluszköltséggel. Megfigyelendő, hogy egy társasház homlokzatát egyszerre hőszigetelni és lefesteni hosszú távon gazdaságosabb, mint önmagában csak lefesteni. A rendelet másik célja, hogy ne történjenek elavult színvonalú energiahatékonysági fejlesztések, például indokolatlanul vékony rétegben hőszigetelést ne lehessen feltenni, rossz minőségű nyílászárót ne lehessen beépíteni.
A kisebb felújítások, bővítések során csak a bővítéssel érintett szerkezetekkel szemben vannak követelmények. Az új részt a költségoptimalizált követelményszint elvárásainak megfelelően kell megtervezni és kivitelezni. A jelentős felújításoknál, bővítéseknél viszont már az egész épületet energiatakarékosnak kell tervezni!
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″ css=”.vc_custom_1601036307553{margin-top: 5px !important;}”][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
JELENTŐS FELÚJÍTÁSNAK számít ha a határoló szerkezetek több mint 25%-át érinti a felújítás. Kivételt jelent ez alól a földszintes épület pincefödémének vagy padlásfödémének utólagos hőszigetelése. Ha más korszerűsítés nem történik az épületen, akkor ez nem minősül jelentős felújításnak akkor sem, ha eléri a 25 százalékot.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″ css=”.vc_custom_1601036313221{margin-top: 5px !important;}”][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
BŐVÍTÉS akkor számít jelentősnek, ha az épület hasznos alapterülete több mint kétszer akkora lesz, mint korábban volt. Például ha egy 100 m²-es lakóházat bővítünk legalább ugyanennyivel, mondjuk 220 m²-re. Ez már jelentős bővítés, ezért az egész épülettel szemben is vannak elvárások. Ekkor az épület hőveszteségének és energiaigényének egy határérték alatt kell maradnia. Azaz az épület új szerkezeteinek jól szigeteltnek kell lenniük és teljesíteniük kell az energetikai rendeletben meghatározott U-értéket (7/2006 TNM rendelet 5. melléklet).
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css_animation=”fadeInLeft” css=”.vc_custom_1601052357877{margin-top: 5px !important;}”][vc_separator color=”custom” border_width=”2″ css=”.vc_custom_1601039623108{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 5px !important;}” accent_color=”#007f1e”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
KISEBB FELÚJÍTÁSOKNÁL, BŐVÍTÉSEKNÉL FIGYELNI KELL
Kisebb átalakítások, bővítések, felújítások esetén a költségoptimalizált követelmények csak a bővítéssel, felújítással érintett szerkezeteket érintik.
Ha például a fent említett 100 m²-es házhoz hozzáépítünk egy 15 m²-es szobát, akkor csak az új rész épületszerkezeteire kell alkalmazni a költségoptimalizált követelményeket. Azaz csak az új szoba falának kell tudnia az U=0,24 W/m²K (hőátbocsátási tényező) értékét, az épület meglévő falainak nem.
De, ha az új részbe gépészet is lesz vagy emiatt a gépészetet korszerűsítik, akkor ezeknek gépészeti követelményeket is kell teljesíteni. Pl. meg kell oldani a helyiségenkénti hőmérséklet-szabályozást, vagy gázfűtés esetén zárt égésterű, kondenzációs kazánt beépíteni, stb. (7/2006. Korm.r. 1. mell.)
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css_animation=”fadeInLeft” css=”.vc_custom_1601052378868{margin-top: 5px !important;}”][vc_separator color=”custom” border_width=”2″ css=”.vc_custom_1601039623108{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 5px !important;}” accent_color=”#007f1e”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
KÖLTSÉGOPTIMALIÁLT ÉRTÉK
Azoknak a szerkezetnek, amiket nem alakítunk át, nem feltétlenül kell teljesíteni a költségoptimalizált követelményszintben meghatározott U-értékeket (hőátbocsátási tényező). Dönthetünk róla, hogy melyik szerkezeteket érdemes felújítani ahhoz, hogy az épület egésze megfeleljen az összesített energetikai mutatónak.
Dönthetünk úgy, hogy, hogy az aljzatot nem hőszigeteljük, mert ehhez fel kéne verni a betont. Emiatt választhatjuk megoldásként azt, hogy vastagabb hőszigetelés kerül a lábazatra és a falakra is. Tehát hiába csak a bővítmény hőátbocsátására van követelmény, mivel az épület egészének meg kell felelnie az összmutatóknak lehet, hogy hozzá kell nyúlni a meglévő részekhez is, de ez a tervezéskor méretezéskor kiderül. Ezért fontos mérnök bevonása az átalakításba.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
Fontos, hogy bővítés során a bővítendő szerkezeteknél is valamennyi épületszerkezet szigetelve legyen. A padlót is szigetelni kell, mert alulról csak így éri el a szerkezet a kívánt U-értéket. Hozzávetőlegesen 25-30 cm szigetelés kell a tetőn/padlástérben is. Ez nem fér el a szarufák között, ezért azok alatt vagy felett kell a szigetelést megoldani.
A szükséges U-értékek teljesítéséhez körülbelül 12–24 cm vastagságú kőzetgyapot vagy EPS hőszigetelés kell a megfelelő hőszigeteltséghez, falazattól függően. Ha grafitos szerkezetű szigetelő anyagot használunk, akkor lehet kevesebb is.
Természetesen a nyílászáróknak is a rendeletben foglalt értékeknek kell megfelelni, ami alatt 1,15 K-s ablakokat értünk.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css_animation=”fadeInLeft” css=”.vc_custom_1601052492456{margin-top: 5px !important;}”][vc_separator color=”custom” border_width=”2″ css=”.vc_custom_1601039623108{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 5px !important;}” accent_color=”#007f1e”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
EGYSZERŰ BEJELENTÉS
A rendelet előírja az egyszerű bejelentés követelményeit, úgy mint az energetikai méretezést, a gépészeti műszaki leírást. Így tehát a bejelentési dokumentációhoz csatolni kell az épületről kiállított energetikai méretezést.
A használatbavételt megelőzően pedig szükség lesz a tényleges kialakítást dokumentálni és energetikai tanúsítást elkészíteni. Ezt követően kaphat engedélyt az ingatlan. Ezek a szabályok vonatkoznak bővítés igénylő és újépítésű ingatlanokra egyaránt.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css_animation=”fadeInLeft” css=”.vc_custom_1601052403912{margin-top: 5px !important;}”][vc_separator color=”custom” border_width=”2″ css=”.vc_custom_1601039623108{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 5px !important;}” accent_color=”#007f1e”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”]
ÍRJON NEKÜNK
Ha nem találja a kiutat, elveszett a számok rengetegébe és szüksége lenne energetikai méretezésre/tanúsításra keressen fel bennünket.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css_animation=”fadeInRight” css=”.vc_custom_1601052421223{margin-top: 5px !important;}”]
Hiba: Kapcsolatfelvételi űrlap nem található.
[/vc_column][/vc_row]